realclan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

kültür sanat

kültür sanat Empty kültür sanat

Mesaj  DJZAFER 15.11.07 7:53

Kars'ta Türk-Azeri Kardeşliği Bir Kez Daha Vurgulandı

Resmi büyütmek için tıklayın Haydar Aliyev Fonu tarafından Kafkas Üniversitesi bünyesinde açılan 'Haydar Aliyev Eğitim Merkezi' ile birlikte Türk-Azeri kardeşliği bir kez daha vurgulandı.

Haydar Aliyev Fonu tarafından Kafkas Üniversitesi bünyesinde açılan 'Haydar Aliyev Eğitim Merkezi' ile birlikte Türk-Azeri kardeşliği bir kez daha vurgulandı.

Programda yapılan konuşmalarda özellikle Türkiye ile Azerbaycan'ın 'keder' birliği yaptıkları ifade edildi.

Fen-Edebiyat Fakültesi dekanlık binasında yapılan eğitim merkezinin açılışına Vali Mehmet Ufuk Erden, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Şeref Oguş, Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, Rektör Abamüslüm Güven, Emniyet Müdürü İbrahim Demirci, Azerbaycan'ın Kars Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu, Haydar Aliyev Vakfı Azerbaycan Şube Müdürü Mehebbet Mehdiyeva ile birçok davetli katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Abamüslüm Güven, bu merkezin her iki ülke arasındaki kardeşlik ve işbirliğinin artırılması ve gelecek nesillere aktarılması, ikili ilişkilerin çok yönlü olarak genişletilmesi ve derinleştirilmesi için son derece önemli olduğunu kaydetti.

Buradan faydalanacak öğrencilerin gelecekte ilişkilere yön vereceğini belirten Güven, "Bu ilişkilerin gelişmesine üniversite olarak büyük önem veriyoruz. İki ülke arasında son yıllarda imzalanan önemli ticari anlaşmalar ve stratejik projelerin olması sevindiricidir. Bu güzel gelişmelerin bilimsel, sosyal ve sanatsal alanlarda da yaygınlaştırılmasını arzulamaktayız." diye konuştu.

Azerbaycan'ın Kars Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu da konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal ******'ün ve Azerbaycan'ın kurucusu Haydar Aliyev'in, Azerbaycan ve Türkiye'nin geleceği ve ilerlemesi için ışıklı bir yol olduğunu dile getirdi.

Haydar Aliyev Fonu Azerbaycan Bakü Şube Müdürü Mehebbet Mehdiyeva da Azerbaycan'ın milli lideri Haydar Aliyev'in Kars'a birkaç kere geldiğini ve Kafkas Üniversitesi'nde fahri doktora ünvanı aldığını hatırlatarak, "Aliyev Kars şehrini Azerbaycan için çok cezbedici ve tarihi bir şehir olarak görürdü. Merhum Aliyev, 'Dünyada o kadar büyük şehirler var ki, hiç kimse onları tanımıyor, ama Kars'ı birçok ülke tanıyor' demişti. Aliyev, Kars'ta Azerbaycan Başkonsolosluğunun açılmasının da çok gerekli olduğunu hesap etmişti. Azerbaycan konsolosluğu Kars'ta çok değerli işler görmüştür. Bu işlerden biri de Haydar Aliyev Eğitim Merkezidir. Bu eğitim merkezinin Kars'ta açılmasına çok büyük önem veren milletvekili, Azerbaycan'ın birinci hanımı Mihriban Aliyeva olmuştur." dedi.

Mehdiyeva, konuşmasının ardından Azerbaycan Fonu Başkanı Mihriban Aliyeva'nın gönderdiği mektubu okudu.

Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu ise konuşmasına ******'ün "Azerbaycan'ın kederi bizim kederimiz, sevinci bizim sevincimizdir" sözüyle başladı.

"Azerbaycan'ın kaderi de bizim kaderimizdir" diyen Alibeyoğlu, "Bizim kurtuluşumuz da Azerbaycan'ın kurtuluşu da birlikte olacaktır. Kafkas Üniversitesinde Haydar Aliyev Eğitim Merkezi'nin açılması onur vericidir. Karşılıklı kardeşlik ve dostluk ilişkilerimizin sadece bununla bitmesini istemiyoruz. Uçak seferlerini bekliyoruz. Kardeş şehir olduğumuz Gence'den kardeşlerimizi buraya bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Vali Mehmet Ufuk Erden de, "Haydar Aliyev Eğitim Merkezi şüphesiz ki, bizim kültürel ilişkilerimize ve eğitimimize katkı sağlayacaktır. Bu ilişkiler her geçen gün artarak hem iki ülke arasında hem de Kars'ımızla Azerbaycan arasında gelişecektir. Mihriban Aliyeva ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum." dedi.

Ayrıca törende Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekilleri Prof. Dr. Yagup Mahmudov, Prof. Dr. Fezail İbrahimli, Nahçıvan Devlet Üniversitesi Rektörü ve Milletvekili Prof. Dr. Memmed Rzayev ve Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi temsilcisi Halit Memmedov da birer konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından Azerbaycan'ın Kars Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abamüslüm Güven ve diğer yetkililere plaket verdi ve daha sonra kurdele kesilerek merkezin açılışı yapıldı.

Haydar Aliyev Fonu tarafından, Azerbaycan Cumhuriyeti Kars Başkonsolosluğu vasıtasıyla 150 metrekarelik bir alana yapılan eğitim merkezinde Azerbaycan kültürü, tarihi, edebiyatı ve diline ait kitapların yanı sıra Haydar Aliyev ile ilgili de birçok doküman ve fotoğraf bulunuyor
DJZAFER
DJZAFER
WéßMaSTeR
WéßMaSTeR

http://WwW.RaDYoZaFeR.NeT